Skip to main content
HomeBlogDataCamp Classrooms

Türk Liselerinde Ücretsiz DataCamp Classrooms (Derslikleri) Başladı

DataCamp Classrooms’un Türkiye'deki liselerde ücretsiz başlamasına iki öğretmenin nasıl yardımcı olduğunu keşfedin!
Apr 2023  · 6 min read

The following article is in Turkish, explaining how two educators helped unlock free data science education for all secondary schools and universities in Türkiye through DataCamp Classrooms. For the English version, click here.

DataCamp Classrooms, öğretmenlere ve öğrencilere 410'dan fazla veri bilimi dersi, sektör lideri sertifika programı ve çok daha fazlasını ücretsiz sunan bir girişimdir.

Öğretmenlerin tek yapması gereken DataCamp Classrooms’a başvurmak.. Ve onaylandıktan sonra istedikleri kadar öğrenci ekleyebilirler. Türkiye'deki lise öğretmenlerinin DataCamp Classrooms’a başvurabileceklerini duyurmaktan mutluluk duyuyoruz!

Şimdi Başvur

Peki bu ne anlama geliyor?

Tüm Türk eğitimciler ve 16 yaş üstü öğrenciler DataCamp'ın tüm müfredatına ücretsiz olarak erişebilir. Öğretmenler, bu formu göndererek ve fakülte sayfalarına veya personel rehberine web bağlantısı sağlayarak DataCamp Sınıflarına başvurabilirler. DataCamp, başvuru sahiplerinden e-posta yoluyla daha fazla bilgi talep edebilir, bu nedenle başvuru sahiplerinin onay sürecini hızlandırmak adına e-posta gelen kutularını sıklıkla kontrol etmesini öneririz.

Onaylandıktan sonra, öğretmenler, 16 yaşından büyük tüm öğrencilerini DataCamp sınıflarına davet edebilir ve onlara erişim sağlayabilir.

Mevcut durumu kavramaya çalışmak


6 Şubat 2023'te Türkiye'nin güneydoğusunda meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki depremin ardından ülkenin dört bir köşesinde hayat aksadı.

Birleşmiş Milletler’e göre, Türkiye ve Suriye'de 850,000’den fazla çocuk evlerini kaybetti ve iki milyondan fazla insan geçici sığınak aramak zorunda kaldı. Bu tür felaketlerin sonucunda, okul, kişisel gelişim ve hobi gibi odak noktalarının yerini hayatta kalma içgüdüsü alıyor.

Özellikle, eğitime erişim.

Acil bir öncelik olmasa bile, özellikle gençlerin düzenli eğitime erişiminin aksaması toplumda uzun vadeli bir açık yaratır. Oxford tarafından 2020 yılında yapılan bir araştırmaya göre, depremden etkilenen çocukların başarı puanları, depremden etkilenmeyen bölgelerdeki akranlarına göre bir buçuk ila iki yıl geride kalıyor.

DataCamp'ı Türkiye'deki tüm eğitimciler ve öğrenciler için ücretsiz hale getirmek için DataCamp Classrooms girişimi zaten depremden önce başlamıştı. Şimdi ise, ücretsiz veri bilimi eğitimini olabildiğince hızlı ve geniş bir şekilde Türkiye'de entegre etmek ve yaygınlaştırmak istiyoruz.

İki eğitimci tüm Türkiye'ye nasıl yardım ediyor?

DataCamp Classrooms, DataCamp'in ofisinin bulunduğu ülkelerde hali hazirda liseler için zaten mevcuttur: Belçika, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri. O zamandan beri Polonya, Çekya, Kanada, Avustralya ve Fransa'ya kadar yayıldık.

Ocak 2023’e gelelim. Depremden birkaç hafta önce, sosyal etki yöneticimiz Nathaniel Taylor-Leach, DataCamp Classrooms’u Türk okullarına getirilmesi için lise öğretmeni olan Gökay Batmaz'dan e-posta aldı.

Bunu gerçeğe dönüştürmek için Gökay ülkesindeki tüm devlet ve özel ortaokulların e-posta domain adreslerini özenle toplayıp temizledi ve ardından DataCamp erişimini hızlandırmak için gerekli verileri paylaştı.

Liselerin e-posta domain verilerini depremin olduğu ilk gün, 6 Şubat'ta, bizimle paylasmasi, binlerce Türk eğitimci ve öğrenciye veri eğitimini mümkün kılmaya olan Gökay’in özverisinin bir sonucudur. Türkiye'de Classrooms'u başlatmamızı sağlayan tüm e-posta bilgilerini paylaşmanın yanı sıra, e-postası bize ülkedeki felaketin ciddiyetini ve aciliyetini gösterdi.

Türkiye'de bugün meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle bazı okullarda eğitime ara verildi…

Depremin hemen ardından, Gökay'ın Classrooms'u ilerletmeye olan bağlılığı, onun herkesin eğitime eşit erişim hakkı olduğuna dair inancinin büyük bir kanıtıdır. İkinci olarak, çoğu okul resmi olarak 20 Şubat’ta çevrimiçi eğitime geçtiğinden, eğitim üzerindeki etkiyi en aza indirmek için dijital öğrenme platformlarına erişim daha hayati hale geldi.

Gökay, DataCamp Classrooms’un Türk öğrenciler için potansiyel faydaları hakkında şunları söyledi:

"Tüm öğrencilerin DataCamp Classrooms’u kullanmayı seveceğine inanıyorum. Platformun öğrencilerin proje ve gelişimini takip özellikleri, onların programlamayı öğrenme yolculuğunda çığır açaçaktır. 

.

"Türk öğrencilere böyle bir şans verdiğiniz için teşekkürler DataCamp!” 

Gokay BatmazBilgi ve İletişim Teknolojileri Öğretmeni, İstanbul Okullari

DataCamp Classrooms Erişimi

Gökay'dan aldığımız bilgileri kullanarak, mümkün olduğu kadar çok okula nasıl DataCamp Classrooms’u sağlayabileceğimizi öğrenmek için New York Şehir Üniversitesi (City University of New York), Baruch Koleji'nde (Baruch College) Yardımcı Doçent olan Ecem Başak'tan yardım aldık.

Ecem depremlerin başlamasından bir haftadan kısa bir süre sonra bize ulaştı: “"DataCamp'in ihtiyacı olanlar için ücretsiz erişim sağladığını biliyorum."

Aynı zamanda bir Türk göçmeni olan Ecem, Gökay’ın sağladığı lise web sitelerinin sosyal etki ekibimiz tarafindan denetlemesine yardımcı oldu. Yeterli sayıda okulun websitesinde öğretmen bilgilerinin personel rehberinde mevcut olduğunu tespit etti ve bu da başvuru sürecini öne almamıza olanak sağladı.

DataCamp_Testimonial_Dark_16_9 copy.png

Baruch Koleji, Zicklin Işletme Fakültesin’de (Zicklin School of Business) ders verdiği müfredatın bir parçası olarak DataCamp Classrooms’u kullanan Ecem, programın öğrencileri için olan esnekliğinin altını çizdi:

 “DataCamp Classrooms öğrencilerimin ihtiyaçlarına uyacak ve konuyla ilgili öğrenmelerini pekiştirecek ödevler oluşturmamı ve özelleştirmemi sağlıyor. Ayrıca öğrencilerimin gelişimini kolayca izliyor ve yönetebilliyorum. Genel olarak, DataCamp Classrooms’un müfredatıma harika bir katkısı oldu.”

Ecem BaşakYardımcı Doçent, Cuny Baruch College

 Özetlemek gerekirse—DataCamp Classrooms ile öğretmenler ve öğrenciler neler elde eder?

  • DataCamp'in tüm veri bilimi müfredatına erişebilirsiniz.  Temel teori derslerinden Python, SQL ve R gibi programlama derslerine kadar, 410’dan fazla etkileşimli ders herkese açık.

  • Öğrencilere yeni becerilerini nihai hedefe doğru uygulama deneyimi veren, gerçek hayat verisi ve senaryoları kullanan veri bilimi projeleri

  • Herhangi bir yazılım indirmek zorunda kalmadan, web tarayıcı ile erişilebilen, kullanımı kolay bir platform

  • Ödevler ve raporlama araçları.Hangi öğrencilerinizin ödevlerinizi ne zaman tamamladığını tam olarak bileceksiniz. Size Beceri Değerlendirme sonuçlarını bile göstereceğiz

  • Veri Bilimcisi ve Veri Analisti Certifikaları alabilirsiniz
  • DataCamp Workspace erişimi—öğretmenlerin özelleştirilmiş ödevler hazırlamasına olanak tanıyan ve öğrencilerin veri odaklı çalişmalarını paylaşmalarına olanak tanıyan işbirlikçi bir IDE.

  • DataCamp uygulaması iPhone and Android telefonlarında mevcut

  • Tüm bunlar ücretsiz!

DataCamp Classrooms, veri eğitiminin temel bir insan hakkı olduğuna olan inancımızın somutlaşmış halidir.

Kim olduklarına, nereden geldiklerine veya mevcut sosyo-ekonomik durumlarına bakılmaksızın herkes eğitime erişimi hak eder. Hayatları savaş veya herhangi bir çevresel veya siyasi felaket nedeniyle alt üst olan öğrencilerin ve eğitimcilerin ücretsiz eğitime erişimlerini sağlamak için DataCamp elinden gelen her şeyi yapmaya devam edecektir.

DataCamp müfredatımıza erişmeye devam etmek, ödevler vermek ve öğrencilerini yüksek öğrenime ve iş piyasasına hazırlamak için öğretmenler altı ayda bir DataCamp Classrooms’a yeniden başvurabilirler. En önemlisi başvurmak icin kredi kartına ihtiyacınız yok. Onaylandıktan sonra, eğitimciler tüm öğrencilerini dersliklerine davet edebilir.

Türkiye ile daha güçlü ilişkiler kurmak

 DataCamp Classrooms girişiminin henüz erken aşamalarındayız, ancak misyonumuz mümkün olduğunca çok sayıda Türk öğrencinin ücretsiz veri bilimi eğitimi almasını sağlamaktır.

DataCamp Classrooms’un Türkiye çapında faaliyete geçirilmesinde önemli rol oynayan Gökay ve Ecem'e çok teşekkür ederiz.

Ücretsiz veri bilimi eğitimini uluslararası ölçekte yaygınlaştırmamıza yardımcı oldukları için halihazırda DataCamp Classrooms'u kullanan tüm öğretmen ve öğrencilere teşekkür ederiz. Siz de DataCamp Classrooms’a başvurun.Herhangi bir sorunuz varsa Sıkça Sorulan Sorular bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz

Topics
Related

blog

Free DataCamp Classrooms Now Available to Turkish Secondary Schools

Discover how two teachers helped bring DataCamp Classrooms to secondary schools in Turkey, all for free!
Will Rix's photo

Will Rix

4 min

blog

DataCamp for Classrooms is Now Free to Polish Secondary School Teachers and Students

New milestone alert! We’re bringing DataCamp for Classrooms to secondary schools in Poland. Apply today to join the 700,000 teachers and students worldwide who have learned on DataCamp for free!
Rayan Elatmani's photo

Rayan Elatmani

5 min

blog

Teachers & Students Get Premium DataCamp Free Their Entire Academic Careers

No hacks, no tricks. Students and teachers, read on to learn how to get the data education that’s rightfully yours for free.
Nathaniel Taylor-Leach's photo

Nathaniel Taylor-Leach

4 min

blog

High school teachers and their students now have free access to DataCamp for Classrooms

On this Teachers’ Day, we salute the brave heroes educating the next generation and celebrate the 500,000 teachers and students who received DataCamp for Classrooms scholarships to date.
Jonathan Cornelissen's photo

Jonathan Cornelissen

4 min

blog

DataCamp for Classrooms is Now Free to Belgian Secondary School Teachers and Students

Happy 5th Birthday, DataCamp for Classrooms! We’re celebrating by expanding free, unlimited access to data education to the country where DataCamp was founded, with more countries being added soon!
Nathaniel Taylor-Leach's photo

Nathaniel Taylor-Leach

3 min

blog

DataCamp is now free for US and UK teachers and their students!

DataCamp was delighted when Eric Schmidt, former CEO of Google, shared our mission to provide access to our content to US high school teachers and students for free. Now we’re pleased to announce DataCamp for Classrooms has been expanded to UK high school
DataCamp Team's photo

DataCamp Team

5 min

See MoreSee More